Včelařské "zlepšováky". Nové metody a postupy.
Komu z vás se osvědčila nějaká nová metoda, nebo pracovní postup, pošlete to předsedovi a ten zajistí zveřejnění. Vítány jsou i zlepšováky na nářadí, krmení a napájení atd. Kdo má foto, bude otištěno.
Komu z vás se osvědčila nějaká nová metoda, nebo pracovní postup, pošlete to předsedovi a ten zajistí zveřejnění. Vítány jsou i zlepšováky na nářadí, krmení a napájení atd. Kdo má foto, bude otištěno.
Výroba úlů z polystyrenu
Přikládám návod na výrobu úlů z polystyrenu. Lze vyrobit velmi levně a rychle celé úly, nebo alespoň další nástavky na úly, které již máte.
Volná stavba:
Včelař používá normální úl, ale místo rámků vkládá pouze horní loučky ( také nazývané trámky) a nechává na nich stavět včely bez použití mezistěn, bočních a dolních louček a bez drátkování.
A včely jsou schopny postavit takové dílo, jako vidíte na nletošním snímku Martina Slavíka.
Napajedlo s rašelinou - rašelina jako lék
Každý rok,koncem února zajedu do OBI a koupím si desetilitrový pytel čisté rašeliny,bez přídavků hnojiv.Na pytli je to uvedeno.Doma vezmu nízkou plastovou bedýnku o rozměrech 60x40 cm.Vyložím ji černou igelitovou folií,do tvaru jezírka,aby voda nevytekla a naplním ji rašelinou,až po okraj.Odnesu na své stanoviště ke včelám a zaliji vodou,dokud rašelina pije.Louže nad rašelinou,nejsou dobré,včely se topí.Výluh z račeliny včely milují a navíc má antiseptické učinky,tak neváhejte a vyzkoušejte tuto metodu jarního napájení včel.
Petr sedláček.
Včelstva, která se nerojí.
Od r. 2008 používám k zamezení rojení metodu, kterou velmi podrobně popsali její autoři RNDr Roman Linhart, prof. RNDr. Vítězslav Bičík , CSc a doc. RNDr. Jiří Vagera ,CSc ve Včelařství č.10/2007 a od té doby prakticky nevím, co je to roj. Každému, kdo si chce prostudovat vědecké zdůvodnění této metody, doporučuji uvedenou práci přečíst. V následujících řádcích najdete pouze stručný pracovní postup bez bližšího zdůvodnění.
Metoda založena na poznatku, že včelstva, která jsou včelařem přinucena vychovat velké množství trubců, se nerojí.
U přirozeně vedeného jednomatečného včelstva stačí 4 trubčí rámky
39 x 24, aby se včelstvo nevyrojilo.
Postup: jakmile začnou včely stavět, (v druhé polovině dubna, někdy až začátkem května) vložíme do plodiště 2 stavební rámky a to tak, aby každý stavební rámek měl z obou stran alespoň 2 rámky s plodem. Po vystavění a zakladení matkou (asi za týden) přidáváme obdobným způsobem další stavební rámky do celkového počtu 4 .
Pokud včely při silné snůšce zanesou trubčí plásty medem, je nutno místo nich dát nové stavební rámky!
Trubčinu necháváme ve včelstvu obvykle do začátku července. Pak je vhodné zkontrolovat stupeň zamoření včelstva roztočem VD třeba tak, že odvíčkovací vidličkou vytáhneme obsah několika zavíčkovaných tubčích plodových buněk. Pokud je na nich větší množství roztočů je lepší trubčinu z úlu odstranit a případně včelstva přeléčit kyselinou mravenčí.
Výhody: a)Včely se nevyrojí b) Trubci za chladného počasí zůstávají v úle a zahřívají plod. Létavky mohou více vyletovat za snůškou c) Podstatně se zvýší medný výnos.
Riziko: Pokud je ve včelstvu přemnožen roztoč Varoa destructor,je vhodné trubčí plásty s plodem začátkem července vyřezat a včelstvo případně přeléčit.
Přivítám vaše poznatky a názory, pokud uvedenou metodu vyzkoušíte.
MUDr. Vladimír Šumera
----------------------------------------------------------------------
příspěvek př. Sedláčka (viz Menu-Základní organizace- Kontakty)
Rád bych vám napsal postřeh z letošního rojení, u kterého jsem setrval od začátku až do konce.Jsem zastánce stříhání křídla ,všem matkám ,které mi projdou rukama a vím, že to má smysl. Jednou v poledne jsem přišel ke včeličkám a zrovna se připravovalo jedno včelstvo k rojení, tak jsem si vzal židli a sedl vedle česna.Za pár minut včelky vystrkaly matku na kraj česna a ta zkoušela vzlétnout, asi na pátý pokus spadla pod česno do trávy a včely se začaly řinout z úlu, ale matka nikde.Vydržely se točit před úlem asi půl hodiny a pak se hromadně začaly vracet do úlu, aby mohly vrátit med, který si vzaly na cestu. Rojová nálada opadla a na zemi u staré matky zůstalo asi dvěstě včel. Jak využít matku z roje? Dá se okamžitě vrátit zpátky do úlu, ale musií se vyřezat matečníky, nebo vychytit mladá vylíhlá matka . Raději ale starou prostě zamáčkneme. Způsobů co dál je mnoho, ale o tom jsem psát nechtěl, to nechám na příště.Přátelé včelaři, zkuste se nad tím zamyslet, staré včelařské přísloví zní: ŠPATNÝ VČELAŘ TEN ,KTERÉMU SE VČELY ROJÍ
---------------------------------------------------------------------
Čištění krmných víček
Revoluční postup, "vynález" našeho člena Josefa Horáka, je popsán v kapitole Včelaření -Krmení
Krmicí víčko ucpané Hanka a Namo
70 víček čistých za 12 min.
Háček na léčení fumigací
Při léčení včel fumigací dojde často k poškození plástu, do kterého je zapíchnut knot s Varidolem. Proto si př. Landa zhotovil zavěšovací háčky, které drží knot dále od plástu - viz obrázky. Materiál - drát cca 1mm