Zajímavé články

Med pomáhá hubnout
    Abyste shodili pár kil, pomůže obyčejný med. Kombinace přírodních cukrů ho dělá ideální dietní potravinou. Podle britských dietologů není žádný problém do svátků zhubnout až jednu konfekční velikost.Lžíce medu před spaním by podle britské studie měla nastartovat organismus tak, že okamžitě začne spalovat tuky, zatímco budete spát. Také funguje jako prevence proti závislosti na sladkostech. Údajně díky této nové revoluční metodě hubnutí totiž další den nebudete mít sebemenší chuť na cokoli, co obsahuje cukr.¨

    Deník Daily Mail informoval, že díky medové dietě by se mělo podařit zhubnout tři libry týdně. To je přesně 1,3 kilogramu. Dietní program je předmětem celoživotního průzkumu nutričního poradce Mika McInnese. Nahrazení medu za cukr, třeba večer do horkého nápoje, aktivuje mechanismy v mozku, které začnou pracovat tak, že mohou kolikrát devastující chuť  na cukr úplně ztlumit.

Výňatek z článku Novinky.cz, uveřejněného na internetu 4.12.2013

-------------------------------------------------------------------

    Každý z nás má k disposici časopis Včelařství, ale většina už ne časopis Moderní včelař (MV) nebo Odborné překlady (OP). V této kapitole se pokusíme upozornit na některé články, které by Vás mohly zajímat a mají případně praktickou využitelnost. Na konci každého článečku bude uveden autor, zdroj (MV nebo OP) , číslo, ročník a stránka. Např.: J. Novák, MV 2/2009 str 125.

Jakmile vyjde další číslo MV nebo OP, bude tato kapitola doplněna.

-------------------------------------------------------------------

Kontrola varroózy v létě

    Rozhodující pro další osud včelstva je kontrola na množství VD ve včelstvech a včasná léčba již v červenci, event. v srpnu. Pokud je denní přirozený spad v některém včelstvu větší než 10 samiček VD, je nutné léčit – po snůšce Gabon, jinak kyselina mravenčí (např. Formidol). Při spadu 15 – 20 roztočů za den je vhodné odstranit všechny plásty se zavíčkovaným plodem (vytavit) a nahradit soušemi. Pak ihned léčit. Pokud je dobrá pylová snůška, lze provést přemetení včelstva pouze na mezistěny. Po odebrání zavíčkovaného plodu lze dát kyselinu močovou na dobu 4 dny. Je ale vhodné opakovat léčebné zákroky min. v srpnu a září – podle množství VD ve včelstvech.

Autor: MVDr. Zdeněk Klíma         MV 3/2012  str.79 - 80

---------------------------------------------------------------------------

Dobrovolné vyšetření hromadných směsných vzorků měli na mor.

    Vyšetření je určeno pro větší skupiny včelařů, např. základní organizace ČSV. K vyšetření se odesílají směsné vzorky měli tak, aby v každém odeslaném balíčku byla měl z cca 100 včelstev.  Pokud není celkový počet úlů dělitelný 100, poslední vzorek se dá se zbytkem . Cena je stejná, jako u vzorků z 25 včelstev. Vhodným obalem je např. vysavačový sáček s maloobchodní cenou 5 - 7 Kč, ten pak vložit do mikroténového sáčku.

autor: MVDr. Jaroslav Brzdil Ph.D.Státní veterinární ústav Olomouc  MV 3/2012  str. 81 - 82

-------------------------------------------------------------------------

Voskové písmo, aneb Jak si včely stanovují plán rojení na příští rok

    Obsáhlý článek lze shrnout, že praktické využití Wrightovy metody zebrování výrazně omezí rojivost včelstev. Pro napodobení autorova postupu, doporučuji článek přečíst. Obsah brožury o zebrování, zpracovaný ing. Květoslavem Čermákem, byl otištěn v MV 1/2009 a je přiložen na tomto webu Zebrování.pdf (656,1 kB)

autor.ing. Karel Jiruš  MV3/2012   str. 86 - 89

-------------------------------------------------------------------------

Chov matek a tvorba záložních včelstev

    Autor včelaří na rámkové míře 42 x 17 cm a popisuje svůj postup při tvorbě oddělků. Používá k tomu pětirámkové polystyrenové plemenáče s oddělitelným dnem, tedy vlastně pětirámkové nástavky. Do dvou těchto plemenáčů na sobě umístí celkem 9 rámků s převážně zavíčkovaným plodem, pylem a zásobami a samozřejmě se včelami.Ke každému vloženému plástu přimete včely z dalšího. Plásty  odebírá ze silných produkčních včelstev a nahrazuje mezistěnami, případně soušemi. Po sedmi dnech vkládá chovný rámek s miskami na ovonění. Další den odstraní ze sádky naražené matečníky a vloží chovný rámek s nalarvenými miskami. Další den zkontroluje přijetí matečníků a pokud není dostatečné, nalarvení opakuje. Přikrmuje sádku medocukrovým těstem, nebo roztokem cukru. Za dalších 8 – 9 dnů připraví plemenáče, do kterých z produkčních včelstev vloží 1 krycí plást s pylem, 1 se zavíčkovaným plodem a včelami a smete včely s dalšího plástu a přidá souš s vodou. Po asi hodině, až odletí létavky, přidá ze sádky 1 včelami obsednutý plást a 1 matečník. Plemenáče je vhodné umístit do zástinu a mimo hlavní koridor letu včel. Přibližně 2 týdny vhodné přikrmovat cukerným roztokem 1:1, nebo medocukrovým těstem. Včelstva dorostou do podzimu do síly záložních včelstev. Je možno je zazimovat, nebo jimi omladit stávající včelstva. Omlazení provádí autor tak, že na „staré“ včelstvo dá mřížku, na ní nadsadí záložní včelstvo. Za nejvhodnější období pro tuto akci považuje listopad.

Autor: Josef Křapka           MV 3/2012 str. 90 – 92

-----------------------------------------------------------------------

Chov matek přenosem vajíček

    Autor (mimochodem vedoucí našich Včelaříků) praktikuje již od r.1989 to, co je mezi včelaři považováno za nemožné a to přenos vajíček místo přenosu larviček. Jako nástroj k přenosu očko z tuhého vlasu, přilepené k mírně zahrocené špejli. Velikost očka asi jako hlavička zápalky. Třídenní vajíčka ( která už lehají) se přenášejí do suché mateří misky, nejlépe voskové. Úspěšnost přijetí 70 – 80%, velká výhoda je rychlost přenosu vajíček. V článku autor uvádí také možnost využití přijatých voskových matečníků na tvorbu kapslí s mateří kašičkou. Asi 4 dny po přenosu vajíčka vyjme z přijatého matečníku larvičku, zmáčknutím voskových okrajů matečník uzavře a vloží do mrazáku. Lze pak přímo použít jako „pilulku“ s mateří kašičkou.

Autor: Petr Sedláček         MV 3/2012  str. 93

------------------------------------------------------------------------

Historie včelařských spolků v Litoměřicích.

    Mgr.J. Prudký na sebe vzal nelehký úkol shromáždit materiály, které se týkaly včelaření a práce včelařských spolků v Litoměřicích. Výsledek jeho práce si můžete přečíst na Historie včel..doc (111 kB)

-------------------------------------------------------------------

Kyselina citronová a potlačování varroazy.

    Autor provádí pokusy s léčením včel proti VD pomocí citronové šťávy. Při pokropení včel v uličkách opakovaně zjistil velký spad roztočů,až 87%. Pozor! Roztoči spadnou na podložku, ale jsou živí. Aby se nevrátili do úlu, je nutno použít lepkavou podložku.

    Příprava roztoku: šťávu z citronů smíchat se stejným množstvím 50% cukerného roztoku. 1 citron na 2 úly. Aplikace: roztok teplý 30 - 40 st C nalévat na včely do uliček velmi tenkým proudem. Na 1 úl asi 50 ml. V létě večer po ukončení letů, v zimě kdykoliv až do - 5 st C. Pozn: Italové prý používají přímo kyselinu citronovou v koncentracích okolo 5%.

Autor Dominik Ptak     MV 6/2011   str 169 - 170

-----------------------------------------------------------------------------

Varroadno II.generace

Plánky, popis, komentář.

autor  Karel Jiruš     MV 6/2011  str 171 - 173

----------------------------------------------------------------------------

Klasifikace včel:

Pro objasnění pojmů od rodu až po např Singer

Rod:                Včela (Apis)

Druh:             Melifera (medonosná)       

Poddruh:       (též plemeno, nebo rasa) - Melifera melifera

Kmen:          Carnica (Kraňka)

Linie:            např. Singer

Autor Antonín Přidal   MV 6/2011 str.177 - 179

---------------------------------------------------------------------

Vyšetření zimní měli a jeho skutečný význam

    Autoři konstatují, že dnes používaný odběr zimní měli je poplatný včelaření před 20 lety, kdy spad roztočů byl ojedinělý a zimovalo se převážně jednoprostorově. Chyby vznikají na jednu stranu tím, že mrtví roztoči se po podzimníléčbě zachytí v buňkách nebo na louzčkách a dodatečně spadnou na podložku, jednak tím, že použitá metoda dle jejich zjištění je nepřesná. Mimoto mezi jednotlivými včelstvy jsou v zamoření obrovské rozdíly a ve směsném vzorku se mohou schovat velmi pozitivní včelstva. l vhodné by bylo vyšetření měli jednotlivých včelstev a to nejlépe včelařem přímo vyhledáním roztočů na podložce. Přicházelo by v úvahu i vyšetření flotační metodou v jednotlivých chovatelských okrscích. Výsledek by byl ihned k disposici Bližší informace na www.varroamonitoring.cz.

Autoři: ing. A Přidal, MVDr. Z. Klíma , ing P. Texl  MV 5/2011 str 133 - 134

-----------------------------------------------------------------------

Další způsob aplikace kyseliny mravenčí

(Léčit koncem září a v říjnu je pozdě. Včelstva jsou již poškozena)

    Autor používá aplikátor, který vyrobí z hobry 83x120x12 mm, který je vložena do igelitového sáčku se zipem. Kyselinu mravenčí dávkuje stříkačkou na 150 ml, která je k dostání ve zdravotnických potřebách (cca 65 Kč). Aplikátory připraví doma pro celou včelnici a před vložením vystřihne otvor průměru cca 5 cm. Pod aplikátor dá distanční podložku (pozn stačí dřívka) a umístí nahoru nad rámky alespoň 10 cm od plodového tělesa. Léčí 85% KM  a to 3x: koncem března 120 ml na 20 dní, po vytočení medu 150 ml na 14 dní a po 10 září 150 ml na 21 dní.

Autor Jiří.V        MV 5/2011 str 141 - 142

----------------------------------------------------------------------

Jak zpracovat melecitozní med na medové víno?

    Autor doporučuje namočit světlé plásty s melecitozním medem do vody 30 - 60 st.teplé a to na dobu 4 - 8 hod. K namáčení se hodí třeba červené lodny na maso, do kterých se vejde 10 plástú 39 x 24 a 25 litrů vody. Do vody přidává siřičitan draselný v množství 10 g na 100 litrů k zamezení nežádoucího předčasného kvašení. Po vyndání z vody se plásty vytočí na medometu a med se naředí na 24 - 26% hm. cukrů (dle cukroměru). Několik dní předem nechá rozkvasit roztok normálního medu a to asi 1/10 předpokládaného konečného množství vína. Bouřlivé kvašení doporučuje v teplotě místnosti okolo 12 st. Další postup jako u medového vína z medu. Na 300 litrů vína  je odhadem třeba 80 plástů,

autor ing.J. Lstibůrek, MV 4/2011, str 102 - 103, wwwMedoveVino.cz

----------------------------------------------------------------------------

Návštěva na farmě Jana Kolomého:

Z obsažného článku, který stojí za přečtení, vyjímám:

Farma má 1000 kmenových a 350 rezervních včelstev.

Úly - uteplené, čtverec na 39 x 24 cm.

Velké množství rezervních souší v chlazeném skladu.

Nástavky nepřehazuje, nad mřížku převěšuje 3 plodové plásty.

Další medníky podkládá pod horní.

Po řepce mřížka nad dolní náslavek a celkem ponechány 3 nást.

Krmení hrubým krystalem v okurkových  lahvích (3 kg cukru).

Na místě zalít vodou.  Celkem 9 + 9 nebo 9 + 12 kg.

autor: J. Prýmas      MV4/2011    str 106 - 111

-------------------------------------------------------------------------------------------

Péče o nová včelstva - oddělky

Autor popisuje další péči o již vytvořené oddělky.

Při převozu zdůrazňuje nutnost dobrého větrání a nepřehřátí. Při přeložení z transportních obalů stačí ponechat 30 min v klidu, pak přeložit do nástavku a česno nechat zúžené, nebo použít jen očko (pokud máme zasíťované dno).

Krmení   medocukrovým těstem.. U cukerného roztoku nebezpečí vyloupení.

Rozšiřování  nejlépe převěšováním tak, aby plásty s plodem byly nad sebou.

Ošetření proti varoaze Gabonem, event kyselinou mravenčí - Mite Gone 1/2 až 2x1/2 destičky, nebo houbičkové odpařování 65% kys. mravenčí. Pro menší včelstvo 2 x po 60 ml. Při použití Formidolu doporučeno přelepení alespoň dvou otvorů v regulačním obalu lepicí páskou, aby se zpomalilo odpařování - je tam 85% kyselina!

Autor MVDr. Z Klíma     MV 3/2011 str 80 - 82

-----------------------------------------------------------------------------

Získávání čistého medu z přirozeného díla

Autor používá v medníku přirozenou stavbu na horní loučce bez mezistěn. Včely z medníku vyfukuje kompresorem, nebo vzduchem z potapěčské láhve. Dílo odlomí o ukládá jedno na druhé do připravené (plastové) nádoby a zakryté víkem odveze domů. Nechá chvíli na slunci a když se tochu zahřeje, rozdrtí  v nádobě na kaši. Tu pak vleje do cedníku se silonovou síťkou a přes noc nechá samospádem odkapat do nádoby pod cedníkem. Silonovou síťku s voskem pak propere ve vodě a roztok pooužije na krmení včel. Vosk taví ve vařáku, nebo ve slunečním tavidle.

Autor: M. Bencúr       MV 3/2011 str 83 - 84

------------------------------------------------

Odvíčkování pomocí fénu

 K odvíčkování světlých plástů používá autor fén na vlasy.  Nastaví na nejvyšší stupeň a meandrovitě s ním přejíždí nakloněný plást. Na zachycení případných kapek vosku podkládá kuchyňský plech na pečení. Po vytočení seřezává voskové kapky elektrickým nožem se dvěma protiběžnými ozubenými břity. Po každém řezu doporučuje namočit do studené vody.

 Autor:dr. Michaerl Hardt      OP 1/2011 str 127 - 129

------------------------------------------------------------

 Plástový pyl (perga)

    Perga je pyl, který včely uloží do plástů a který je přimícháním jejich slin fermentovaný. Na západních trzích se prodává za 30 - 60 eur za 1 kg. Pergu lze získávat vypichováním pylu z plástů, což je časové velice náročné. Následující postup umožňuje získávat pergu "ve velkém", vyžaduje však specielní stroje. Plásty s velkým obsahem pylu se nechají včelám dobře vylízat, aby v nich nebyl žádný med.. Kusy plástů se pak neprodyšně zabalí a dají zmrazit na 5 dní při teplotě minus 18 stupňů. Pak se vloží do pylové vysekávačky, která je rozdrtí a proseje přes několik sít, čímž se oddělí pyl od vosku. Perga se pak suší na síťových vložkách v sušicím tunelu 4 dny při 35 st.

autor Ramunas Lange   OP 1/2011 str.157 - 159

-------------------------------------------------------

 Třetinový systém – zootechnika pro boj proti varoaze

 Princip: žádné včelstvo není chováno ve více než tříletém cyklu.

Do zimy vstupuje 1/3 včelstev s novou matkou, 1/3 s loňskou

a 1/3 s předloňskou. Nutná pravidelná obměna díla a zajištění kvalitní generace zimních včel.

Skupina č.1 - oddělky s novou matkou

Plodovou přestávku při přidání nové matky využít k léčbě kys. mravenčí, nebo kyselinou mléčnou formou aerosolu.

Skupina č.2 - produkční - s 1 rok starou matkou

Vhodné v jarním období ošetřit kyselinou mravenčí a po vytočení medu opět kys. mravenčí, případně Gabonem.

Skupina č.3 - produkční v posledním roce - 2 roky stará matka

Na jaře poléčit kys. mravenčí, po vytočení medu zrušit !

Zrušením je míněn zásah, při kterém jsou včelstva skupiny č.3 změněna

na skupinu č. 1 a to několika možnými způsoby. Např:

a/ Včely jsou přemeteny na mezistěny a je jim vyměněna matka

(obdoba"norského" zimování).

b/ Je odebrán všechen plod a vyměněna matka. Včelstvo se doplní soušemi.

V obou případech je vhodné období bez zavíčkovaného plodu využít k léčení, nejlépe kyselinou mravenčí.

Odebrané plásty s plodem je možno:

a) vytavit

b) použít k tvorbě pozdních oddělků přidáním nové matky a včel ze skupiny

č. 2 - nejlépe pomocí"odsávačů.

Přestávku před zavíčkováním plodu od nové matky využít k léčení kyselinou mravenčí

U včelstev s větším denním spadem roztočů ( nad 10) je lepší plod zlikvidovat.

Odebraným plodem nikdy neposilovat skupinu č.1, nebo č.2 !

 

autor: MVDr. Zdeněk Klíma      MV 2/2011       str 44 - 46

-----------------------------------------------------------------

 Kyselina mravenčí aplikovaná metodou MITEGONE.

 Jde o metodu léčení včelstev kyselinou mravenčí, která je založena na použití porezních odpařovačů - desek v obalu z umělé hmoty, které po přepůlení nasáknou 120 ml 65% kyseliny mravenčí (KM). Ta se v úlu odpařuje asi 3 týdny. V současné době je doporučována aplikace dvou polovičních desek na rozhraní předjaří a jara a tří polovičních desek v podletí do horního nástavku na okrajové plásty.

Autoři srovnávali na velkém počtu včelstev léčení proti varroaze touto metodou s dosud používaným léčením Gabonem a fumigací a došli k názoru, že výsledky jsou srovnatelné a že léčení metodou MITEGONE lze doporučit.

 Autoři: Ing Antonín Přidal a ing.Jiří Svoboda   MV 1/2011 str.21 - 24

-------------------------------------------------------------------------------------

Kyselina mravenčí a varroaza :

 Účinnost léčení při správném postupu (např. metoda MITEGONE - viz výše)je vysoká, udává se 80 - 98%. Autoři nedoporučují vyšší koncentrace kyseliny mravenčí (KM) než 65% a doporučují spíše delší aplikaci (cca 3 týdny)

s denním odparem 6 - 10 g KM. Účinnost v současnosti užívaných syntetických pyrethroidů začíná významně klesat.Tam, kde je již citlivost na Gabon menší, jsou léčebné výsledky KM až 2,5x lepší. KM neovlivňuje významnějším způsobem kvalitu medu. KM se v organismu nekumuluje, proto je poměrně bezpečné léčivo,

 Autor: ing. Antonín Přidal    MV 1/2011 str 18 - 20

-----------------------------------------------------------------------------------------

 Léčení kyselinou mravenčí pomocí houbiček

( u nás je běžné vkládání Formidolových desek- pozn.red)

Autor používá ploché houbičky z čisté celulozy velikosti 15x15 nebo 20 x20 cm a tlouštky 5mm (jde o viskosové houbičky na nádobí, běžně k dostání v drogeriích nebo domácích potřebách -pozn. red)

Po vyprání a usušení ji v době léčení( po ukončení snůšky) vkládá většinou na loučky horního nástavku a podkládá dvěma kousky dřívek výšky cca 1cm. Na houbičku aplikuje 60 ml 65% kyseliny mravenčí . Očka je vhodné uzavřít. Po 48 hod se postup ještě jednou opakuje.

 Podle počtu roztočů lze celou tuto kůru zopakovat cca po 14 dnech.

85% kyselinu mravenčí převedeme na 65% přidáním 1 dílu vody na 3 díly kyseliny.

autor: MVDr. Z. Klíma   MV 4/2010 str 132

-----------------------------------------------------------------------------

Kolik zásob spotřebuje včelstvo v zimě?

    Dle autora spotřebovávají včely zimní zásoby od srpna do března (míněno asi, že v těchto měsících probíhalo měření -red.) Měsíčně průměrně 1,2 kg, v mrazech polovinu. Celkově 9,6 kg. Na začátku dubna zůstalo včelám autora 18 kg zimních zásob (to jim tedy dopřával!- red).

Autor Brust E. OP 2/2010 str 180

---------------------------------------------------------------------------