KRMENÍ

Jarní krmení.

    Zjistíme-li na jaře v některém včelstvu nedostatek zásob, je nejlépe je doplnit plásty se zásobami. Pokud je nemáme, je vhodné medocukrové těsto, nejlépe jako placka na horní loučky. Můžeme též použít invertované krmivo (viz nabídky prodejen ve Včelařství).  Nevhodný je roztok cukru, včely jej na jaře obtížně zpracovávají a včelstvo se oslabuje.

    Pozor!! Jarní podněcování, t.j.podávání malého množství cukru řadu dní je špatné! Včely se domnívají, že je snůška, vyletují i za špatného počasí a hynou!

Krmení na zimu.

    Krmíme převážně cukrem 10 - 30 kg na včelstvo. Záleží na tom, kolik zůstalo ve včelstvu medu, v jakých je klimatických podmínkách a v jakém úlu. Včelaři v klasických nebo uteplených  úlech krmí většinou 12 - 15 kg, v tenkostěných více.

Krmení roztokem: většinou 3 díly cukru na 2 díly vody

a/ 3,5 litrové láhve (okurkové) s krmným víčkem (80 otvorů) plníme roztokem. Obracíme buď přímo na horní loučky, nebo na krmicí otvory ve strůpku. Vše v prázdném medníku.

b/ Kbelíky z umělé hmoty, které se vejdou na výšku do nástavku, naplníme roztokem, dáme hrst slámy a postavíme na loučky do prázdného medníku.

c/ Kapsová krmítka se zavěšují přímo do úlu a nalévají se dle obsahu.

d/ Různé typy stropních krmítek - práce dle návodu výrobce.

Krmení hrubým cukrem + vodou

a/ 3,5 litrové láhve (okurkové) s krmným víčkem (80 otvorů) naplníme hrubým cukrem a zalijeme studenou vodou a uzavřeme krmným víčkem. Po lehkém protřepnutí otočíme na rámky jako při krmení roztokem.

Další způsoby krmení najdete ve Včelařství 8/2010

Včelařův zlepšovák

    Bomba!!  Vynález našeho člena  přítele Josefa Horáka. Jednou z nepříjemných a zdlouhavých činností je vyčištění ucpaných otvorů v krmných víčkách. Přítel Josef Horák doporučuje: Víčka dát do kýble a zalít vodou, do které je přidána Hanka a Namo. Vhodná dávka asi 3x tolik, než uvádí výrobce pro namočení prádla. Nechat (zcela ponořené v roztoku) několik dní. Pak stačí lehce "pošmudlat" rýžovým kartáčem a víčko je jako právě zakoupené!  Namo je běžně v každé drogerii, Hanku, pokud není, lze nahradit jiným mýdlovým pracím práškem.

    Přítel ŠUMERA tento nápad vyzkoušel a jedno víčko pro své "znovuzrození" spotřebovalo 12 sekund práce s kartáčem.